Лора Лазар
English
  • Лора
  • Творби
  • Новини
  • Галерия
  • Игри
  • Любопитно
  • Мнения
  • Връзка с Лора и приятели

Мемориал в памет на Агата Кристи бе открит в Лондон

21/11/2012

0 Comments

 
   На 18.11.2012 година в Лондон бе открит 2,5-метров бронзов мемориален паметник на световноизвестната писателка на криминални романи Агата Кристи.
   Паметникът е издигнат в Ковънт Гардън - в сърцето на театралния район на Лондон, а поводът – 60-годишнината от постановката на написаната от Агата Кристи криминална пиеса „Капан за мишки”
(Mousetrap).
   Агата Кристи и до момента си остава авторът, продал най-много книги за всички времена. Пиесата й „Капан за мишки” държи рекорда за най-дълго играна без прекъсване постановка в света – от 1952 година досега само в Лондон е имало повече от 26,400 нейни представления!


Picture
   Паметникът на Агата Кристи е във формата на гигантска книга, в средата на която е поставен бюст на писателката. По кориците на книгата са изобразени моменти от нейния живот и от нейните най-известни произведения и герои, включително Мис Марпъл и Еркюл Поаро.
   Агата Кристи вече има издигнат бюст в родния си град Торки по случай 100 годишнината от рождението й, но това е първият й паметник в Лондон.
0 Comments

Агата Кристи - Защо се отегчих от Поаро

15/11/2012

0 Comments

 
Picture
  В едно отдавна изгубено есе от 1930 година, публикувано наскоро, писателката разсъждава върху изкуството да създадеш криминален роман, както и за силните и слабите страни на своите съвременници.

  Ето и част от есето:

  "Какви хора четат детективски истории и защо? Определено мисля, че това са заетите хора, работниците на света. Има мъже, високопоставени в научния свят, които дори и да не четат нищо друго, изглежда все пак имат време за детективски роман. Може би защото детективската история е пълен релакс, бягство от реализма на ежедневието. Тя има така също тонизиращата стойност на пъзел и е предизвикателство към изобретателността ви. Изостря вашата съобразителност и ви прави хора с буден ум. За да следиш отблизо детективската история, се нуждаеш от концентрация. Разкриването на престъплението изисква проницателност и сила за разсъждение. Криминалното четиво е интересно и от спортна гледна точка и е много по-малко скъпо от залагания на коне или хазартни игри на карти. Читателят може да има всички удоволствия както при един лов, без да става от своя удобен фотьойл.
    Преди да говорим за днешните английски писатели, първо трябва да отдам почит на Конан Дойл, пионер на детективския жанр, с две големи творения -Шерлок Холмс и Уотсън, при това Уотсън е може би по-великият образ от двамата. Холмс в края на краищата си има какво ли не - цигулката си,  халата си, и др. А Уотсън има само себе си – той е мил, леко тъп, верен, влудяващ, винаги в грешка, и непрекъснато в състояние на възхищение към Холмс. Колко лошо е, че всички ние се нуждаем от един Уотсън в живота ни!
   Повечето детективски истории имат приблизително една и съща структура. Детективът е "главен герой". Същността на детективска история е, че тя е "натурална" в своята същност и герои. Често ме е малко срам от моя собствен Еркюл Поаро. Нима някой би отишъл да се консултира с него? По скоро не. Ето защо навлизането му в драмата на дадено убийство трябва да бъде случайно. Моята мис Марпъл е по-добре устроена  - възрастна, приказлива дама в малко селце, която пъха носа си във всичко, което я засяга или не, и прави заключения на базата на многогодишния опит на човешката природа.
   В наши дни трябва да спомена Марджъри Алингам - една от най-големите писателки на детективски романи. Тя пише не само на отличен английски език, но майсторски сътворява характерите на своите герои и е страхотна в създаването на атмосфера. Усещате зловещи влияния зад кулисите. Нейните герои живеят в паметта ви дълго след като сте оставили книгата. Те са необикновени.
Марджъри Алингам,обаче подчинява сюжета на персонажите. Тя е толкова заинтересована от тях, че развръзката е плоска и неизбежна, вместо неочаквана и изненадваща.
   Дороти Сейърс, уви, вече е изморена от детективските истории и би трябвало да насочи вниманието си другаде. Жалко, защото тя е изключително добра крими писателка и приятно остроумна.
   Диксън Кар (или Картър Диксън, защото те са едно и също лице) е майстор магьосник. Вярвам, че особено тези, които сами пишат детективски истории, могат наистина да оценят неговата изключителна ловкост на ръцете. Той е това, което е - върховен фокусник, царят на изкуството на заблудата. Всяка от книгите му е брилянтна, фантастична, описвайки някакъв невъзможен трик: "Вие гледате моите ръце, дами и господа, гледате моите ръкави, шапката е празна, нищо няма ….Аааа…., престо, заек!" Той има дарбата на разказвач на истории; след като започнете негова книга, просто не може да я оставите. Неговата склонност е невъзможната ситуация. Той започва така - или с познатата "затворена стая" или "затворен кръг", или тъй както в "Хиляда и една нощ" с чиста фантазия, с набор от хора, които се държат очевидно като лунатици. След това разклащате калейдоскопа и ще получите причината за описаните ситуации.
  Нгайо Марш е друга много популярна криминална авторка. Нейният стил е забавен и описаните характери са отлични. Атмосферата и хората са първокласни.
    Има много други добри писатели криминални автори, но нямам място да спомена всички тях - като Майкъл Инес, блестящ и остроумен писател, Гладис Мичъл с покоряващата си г-жа Брадли, грозна като жаба, но въоръжена с най-новите съвременни теории на психологията. Книгите на Остин Фрийман остават интересни примери за научните методи за разкриване на престъплението.
   Избрах да пиша за тези автори, на които се възхищавам. И сега може би трябва да кажа няколко думи за себе си. Тъй като аз пиша детективски истории от четвърт век и имам около 40 романа в творческата си биографията, бих могла да се определя като трудолюбив занаятчия. По-аристократична титла ми беше дадена от един американски вестник, който ме определи като  "Херцогинята на смъртта".
   Приятно ми е да пиша детективски истории, и мисля, че строгата дисциплина, която позволява да се създаде един "стегнат" детективски сюжет, е добра за мисловните процеси. Това е вид на писане, който не позволява хлабав или небрежен начин на мислене. Трябва първо да имате план и той се нуждае наистина от конструктивно мислене, за да направите добра работа от него.
   Естествено методите се променят. В течение на времето наблегнах повече на подготовката на престъпленията. Взаимодействие на характерите, дълбоко тлеещо негодувание, което не винаги излиза на повърхността, но което може внезапно да се взриви в насилие. Писала съм безгрижни истории за убийства, както и сериозни криминални истории, а и технически екстравагантности като в „Десет малки негърчета”. Създадох криминална история в древен Египет, и убийство, извършено на модерен параход по Нил. Имах обикновен труп в библиотеката, и трупове в самолети, лодки и в трансевропейските влакове. Еркюл Поаро стана твърде известен в света като към него са привързани повече външните хора, отколкото неговата създателка в мое лице.  Бих дал един съвет на младите крими писатели - бъдете много внимателни какъв главен герой ще създадете - можете да го носите със себе си за много дълго време!”


0 Comments

    Любопитно

    Факти, анализи, хумор, забава...

    Архив

    August 2013
    July 2013
    May 2013
    March 2013
    January 2013
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012

    Етикети

    All
    Ebook
    Агата Кристи
    Атанас Далчев
    виц
    дарителска програма
    детективски роман
    Джейн Марпъл
    Еркюл Поаро
    кино
    книга
    книги
    книгоиздаване
    криминален роман
    Патриша Корнуел
    Роулинг
    фестивал
    филми
    хумор

    RSS Feed

    Picture
    Picture
    Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.