Лора Лазар
English
  • Лора
  • Творби
  • Новини
  • Галерия
  • Игри
  • Любопитно
  • Мнения
  • Връзка с Лора и приятели

За електронните книги. Самостоятелно публикуващите автори откриват е-успеха

28/1/2012

2 Comments

 
Picture

След 30-години писателски труд, през които написва над 20 книги под различни имена, Мартин Прескът става един от най-продаваните автори, познал успехи и овации. Но в деня, когато 25 издатели се конкурират, за да купят трилъра му „Въртоп”, той решава, че е достигнал критичната точка и решава занапред сам да публикува произведенията си като електронни книги.

Сега, на 51 години, Прескът изживява мечтата си. Той е един от 15-те самостоятелно издаващи автори, чиито е-книги, продавани за 99 цента, превзеха класацията Топ 150 на USA Today’s за най-продавани книги през годината и са на път да променят лицето на издателската дейност.
Самият Прескът казва, че е спечелил над 300 000 долара от продажбата на 800 000 копия от електронните си книги. Пет от неговите трилъри са били общо 42 седмици в класацията Топ 150 на USA TODAY's за бестселъри. „Ако някой през тези години ми бе казал, че ще направя много пари с електронни книги, нямаше да му повярвам. Няколкостотин долара – да, може би”, казва Прескът.



  Е-книгите променят характера на комуникацията между писатели и читатели

Днес, автори като Мартин Прескът заобикалят посредничеството на традиционните издатели. Те могат да публикуват в цифров формат своя ръкопис, да определят сами цената и да продават произведението си на читателите чрез различни устройства и онлайн търговци на дребно. „Амазон” продава електронните книги чрез четеца Kindle и чрез своя Kindle App за смартфони и компютри. „Барнс анд Ноубъл” продава е-книги чрез електронния четец Nook и чрез Nook App. Има също Sony eRider, Ipad на Apple, Kobo, докато Overdrive предоставя електронни книги в библиотеките.

Почти всеки ден излизат нови цифрови възможности за читателите да получават книги, които не са в печатен формат, нови начини за писателите сами да публикуват произведенията си, както и нови предизвикателства пред традиционните издатели.

Бизнесът с е-книги процъфтява

Според Асоциацията на американските издатели, делът на електронните книги на пазара е нараснал от 0,6% през 2008 г. на 6,4% през 2010 г. Чистите приходи за 2010 г. са в размер на 878 млн. долара от 114 млн. продадени копия на електронни книги. При романите за възрастни делът на е-книгите достига 13,6%.

„Това е златна треска”, казва Прескът. „Четиридесет акра и едно муле. Това е най-доброто време за независимия писател да се появи.” Забравете за писателите, чакащи да ги посети музата. Самостоятелното публикуване на електронни книги изисква предприемачески дух. От 99-те цента за всяка продадена е-книга Прескът получава 35 цента, а останалото взимат онлайн търговците на дребно – „Амазон”, „Барнс анд Ноубъл”, „Епъл”, „Сони”.

При традиционното книгоиздаване, неизвестен автор, публикуващ за първи път, може да получи малък аванс в размер на 5000 долара и след това да се надява книгата да има успех и да чака възнаграждение от продажбите срещу авторските си права.

 Мартин Прескът е символ за това как интернет дава възможност на автора да заобиколи традиционния издателски бизнес, където писателят подписва договор с литературен агент, след това той продава ръкописа на издател, който отпечатва книгата, разпространява я чрез книжарниците, осигурява реклама по медиите, срещу което получава част от печалбата.

В миналото, ако ръкописът бъде отхвърлен, той оставаше в чекмеджето на писателя, защото алтернативата – да го публикува самостоятелно, бе много рискована. Наистина, писателят може от суета да плати на издател, който да отпечата книгата, но книжарниците не държат в наличност такива книги, а критиците рядко ги забелязват /Има и изключения, разбира се, като при Е. Лин Харис, която се превърна в звезда със самиздат публикуваната си книга „Невидим живот”, преди да подпише договор с традиционен издател/.

Прескот никога не е смятал, че ще публикува сам книгите си. Но в новия свят на издателската дейност, в който самостоятелно публикуващите писатели могат да продават стотици и хиляди електронни копия на произведенията си, нещата се променят. Няма нужда от разходи за хартия, отпечатване, складове и транспорт.

„Това е нов свят, в който избягвате посредниците”, казва Прескът.

Една от причините Мартин Прескът да се възползва от дигиталната революция е, че той разполага с наличност от романи, повечето от които са били издадени по традиционен начин, но той е запазил правата си върху тях.

„Това е смяна на парадигмата”.

Barbara Freethy, която е написала над 30 романтични романа в продължение на 20 години, казва, че през тази година е продала 1,3 млн. електронни копия от  17 свои романа, издадени преди това като печатни книги. 9 от тях са в Топ 150 на USA Today's. „Има повече промени през последните 2 години, отколкото през останалите 18, откакто съм в професията”, твърди писателката от Сан Франциско, която обмисля да издаде самостоятелно новата си книга. Тя е удовлетворена от намерения нов баланс в рамките на издателската дейност, при който авторът получава по-голям контрол върху произведенията си.

  „Това е смяна на парадигмата и революция”, твърди  J.A. Konrath, смятан за гуру на движението за самостоятелно издаване. „Това е огромна победа за читателите”, които сега имат по-лесен достъп до писатели от целия свят. Konrath, на 41 години, който има скромен успех с издадените си в традиционни издателства книги с мистерии, днес е най-продаваният автор на самостоятелно публикувани електронни книги. Той също така ръководи влиятелния уебсайт The Newbie's Guide to Publishing. "Аз съм човек, чийто задник е бил наритван в продължение на 20 години от издателската индустрия, затова сега показвам на други автори какво да направят, за да не минават по моя път”, заявява той. „Традиционните издатели стават само за сервиране на напитки на „Титаник”.
Той самият е станал свидетел как доходите му от продажба на книги в електронен формат са скочили от 1400 долара през април 2009 г. на 68 000 долара през април 2011 г. Но преди да се откаже от обичайния начин на работа, за да стане един от най-продаваните автори на е-книги, Konrath се е убедил че не всички книги се продават добре, независимо от това в какъв формат са реализирани – печатен или електронен. За да се превърне в успешен автор, на писателя са необходими талант, упорита работа и умение да се саморекламира. „Издателската дейност в сърцевината си е лотария. Трябва да си късметлия”, казва той.

  Запознайте се с адвоката и начеващ романист Darcie Chan, на 37 години. През тази година тя публикува сама дебютния си роман The Mill River Recluse, след като е бил отхвърлен от над 100 литературни агенти. Повествованието е ситуирано в малък град в щата Върмонт, център на мрачна мистерия, и проследява какво се случва с красива млада булка. Романът престоява в продължение на 16 седмици в класацията Топ 150 на USA TODAY's, изкачвайки се до 6-то място. Авторката продава 416 000 електронни копия от книгата си на единична цена 99 цента.

  Трамплин към успеха

Въпреки успеха на някои самостоятелно публикуващи автори на електронни книги, рано е да се удря погребална камбана за традиционните издатели. По ирония на съдбата, някои от суперзвездите на самиздата на е-книги като Amanda Hocking например сключват договори с големи издателски къщи, които да публикуват произведенията им в печатен или цифров формат.
След като е изкарала достатъчно пари от самостоятелно публикуваните си електронни книги, през юни 2011 г. Amanda Hocking подписа договор за 2 млн. долара с издателство „Сейнт Мартин прес”. През януари 2012 г. трилогията й Trylle ще се появи в книжарниците като книга с твърди корици, а изданието с мека обложка ще се продава в онлайн магазините. Продадени са и правата за филмиране на произведението. Технологията й дава възможност да бъде независима, но защо тя все пак сключва договор с традиционен издател? „Исках книгите ми да достигнат до повече читатели”, казва авторката и изтъква, че повечето хора – особено тийнейджърите, не притежават iPad или електронни четци. Тя подчертава, че за нея важна е историята, а не устройството. „Исках да напиша забавна книга, а не да започна революция”.

  C.J. Lyons също оценява това, което правят за творците традиционните издатели. Бивша педиатърка, на 47 години, писателката е публикувала повече от дузина медицински трилъри при традиционни издатели, но има и девет самостоятелно издадени е-книги, две от които влизат в класацията Топ 150 през това лято.  Сега тя е подписала договор с издателство „Минотавър прес”, филиал на „Сейнт Мартин прес”. „Харесва ми да работя с издател и мисля, че писането ми е готово да премине на следващо ниво”, казва тя.  Новият й издател, Andrew Martin, заявява: "Аз не купувам книга, а изграждам кариера заедно с автора”. Според него, издателската къща дава възможност на писателя да прави това, което може най-добре – да пише, докато тя се занимава с маркетинг, редактиране, производство и защита срещу пиратството на авторски права. В революцията на е-книгите Martin вижда и добра страна. В миналото редактори, литературни агенти и издатели са зависели твърде много от вкуса си за това как книгата да се свърже с читателите си. Сега историите предварително се тестват на онлайн пазара. В края на краищата издатели като него избират автори като Lyons по най-старата причина: „Тя е разказвач на истории. Това е най-важното”.
Източник -Факел.бг
2 Comments
Вяра Петрова
9/2/2012 04:12:26 am

Да, може би това е бъдещето, но някак ми е по-хубаво да си лягам с книга в ръка. Все пак, не възразявам да имам един таблет, натъпкан с хубави книги!!!

Reply
Ник
4/3/2012 11:42:33 am

Мисля си, че книгите рано или късно ще започнат да изчезват (за жалост). Имайки предвид че голямата част от децата на 21 век имат компютри. В някои държави може да стане бавно, но все някога ще стане. В близкото бъдеще книгоиздаването ще е само електронно и няма да са само фирми като амазон, а ще станат огромен брой.

Reply



Leave a Reply.

    Любопитно

    Факти, анализи, хумор, забава...

    Архив

    August 2013
    July 2013
    May 2013
    March 2013
    January 2013
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012

    Етикети

    All
    Ebook
    Агата Кристи
    Атанас Далчев
    виц
    дарителска програма
    детективски роман
    Джейн Марпъл
    Еркюл Поаро
    кино
    книга
    книги
    книгоиздаване
    криминален роман
    Патриша Корнуел
    Роулинг
    фестивал
    филми
    хумор

    RSS Feed

    Picture
    Picture
    Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.