Лора Лазар
English
  • Лора
  • Творби
  • Новини
  • Галерия
  • Игри
  • Любопитно
  • Мнения
  • Връзка с Лора и приятели

"Едно небе повече, един грях по-малко" - доц. д-р Елка Дроснева за "Небеса от грях" на Лора Лазар

10/9/2012

0 Comments

 
Picture
       Обади ми се моя приятелка. Знаеше, че не обичам да ходя по града, ако не е задължително. Но знаеше и какво и как да ми предложи. Този път – премиера на „криминале”. Авторката била спечелила конкурс и на 09 декември 2011 г. книгата й щяла да бъде представена. Така в живота ми влязоха „Чашата на проклятието” и Лора Лазар. Вечерта беше чудесна, но все ме теглеше да си тръгна – да си чета новата книжка, понеже авторката ме беше силно впечатлила. При това се оказа моя студентка. Следваха 24 Лорини часа. И вече трайно общуване. Чрез новата й творба „Грешният квартал”, чрез публикациите в сайта й, чрез някой и друг телефонен разговор. Докато един ден ми рече: „Ще изчетеш ли новия ми ръкопис?” . Оставаше пък да откажа – как не!
    И пак ме грабнаха още първите редове. Звук на „резачка за дърва”, „разполовен мозък”, „екстаз на винени мушички”, натрапчиво „съдийско чукче” и „въздух колкото във вакуумна тръба”... Даже леглото – най-интимното пространство на човека - не може да те спаси. Май много прилича на живота, който свикнахме да водим. И да мълчим.  Или да мрънкаме по кафенета, кръчми, коридори, вместо да си вземем този единствен живот в ръцете и да живеем поне прилично, ако не фантастично. Както са го сторили добрите хора в романа.
   Лора не умее да мълчи.  Умее да гледа, гледаното да види и най-сетне да го облече в необичайна дрешка. Защото уважава словото и то й се отблагодарява. Всички гледаме дупките в паважа, но не ги виждаме... Какво ли и да гледаш толкоз – дупка, дето някой друг трябва да я запълни. За Лора липсващите павета са осигурили „кариеса” на паважа. Верно, че е и така, ама да се сетиш: хем те боли, хем е грозно, хем не отиваш при зъболекаря. И кръпките по асфалта си гледаме – но Лора ги е видяла като разхвърлян от циганка гледачка боб. Олющена мазилката – било като „следи от едра шарка по лицето на дете”. А когато зад пердето има живот и то помръдне, никак не е ясно някой ли го е докоснал, или е „тик на старата къща”. И този красив образен език общува с читателя от страница в страница. Как да не четеш с удоволствие?! В моя случай – нови 24 часа „на екс”.
    Какво няма в романа? Май само „изцяло положителен герой” и със сигурност – няма лъгане на читателя и заиграване с него. В най-добрите традиции на криминалния жанр човек скоро се досеща какво е общото между четирите персонажа, дали названия на параграфите – трима митрополити и една прокурорка. Е, има параграфи и без заглавие – ходят по тях всякакви допълнителни хора и типове, изначално безлични. Амалгамата на Лора е от „простосмъртни”, царе, диктатори, игумени, ченгета, мафиоти, дипломати, спасени от българи-християни еврейски деца... и каквото още се сетите. Даже един добродетелен полицейски комисар, отлично наречен „Мишената”. Всички те са толкова пъстроцветни и истински, сякаш рисувани от натура. И всички те се движат във времената от края на ХІХ в. до наши дни през войни, революции, престъпления и в орбитата на собствения си живот – единствено драгоценното ни. Обикалят из Българско и навсякъде в традиционните световни български центрове – Русия, Цариград, Ню Йорк, Съветски съюз. Земя и море, селца и градове, черкви и манастири, множество още институции...
   И много, много небеса. Сред тях – „Небеса от грях”. Тъй е нарекла Лора книгата си. Срещата с романа ми е като едно небе повече, отколкото имах и един грях по-малко, отколкото ако бях отказала да видя ръкописа.
   Тъй, с удоволствие отправям най-българското и най-хубаво пожелание: „На добър час!” – на романа към читателите, а на Лора Лазар към следващите прозрения и писмовни откровения!

                                                                                                                 Елка Дроснева



          Доц. д-р Елка  Дроснева е преподавател в  Историческия факултет на СУ „Климент Охридски”, Катедра „История на България”. Завършила е специалност история в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Редовен аспирант в Ленинградския държавен университет, Исторически факултет, катедра История на средните векове. Доктор по история (1980 г., Ленинград). Доцент (1992 г.). Зам.-декан на Историческия факултет в Софийския университет "Св. Климент Охридски" (1995-1999 г.). Автор на многобройни публикации в областта на историографията.
_

0 Comments



Leave a Reply.

    Новини

    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture

    Архив

    All
    05.12.2011 Чашата на проклятието е вече на пазара
    06.12.2011 Откъс от Чашата на проклятието
    10.12.2011 Представяне на Панаира на книгата
    19.01.2012 Интервю с Лора Лазар в Bnews
    20.12.2011 Другите за Чашата на проклятието
    Австралия
    Атанас Далчев
    българска съвременна литература
    българска художествена литература
    Веселото гробище
    "Грешният квартал"
    игра
    интервю
    книга
    конкурс
    Небеса от грях
    Небеса от грях
    пиеса
    премиера
    ревю
    Световен ден на книгата GB
    театър
    Убиец назаем
    фотоконкурс
    Чашата на проклятието

    RSS Feed

    Picture
    Picture
    Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.