На 09.07.2013 година една от основните новини във всички медии бе неочакваната смърт на Варненския и Великопреславския митрополит Кирил. Първите публикации по тази тема сочеха възможността смъртта му да е в резултат на престъпление. Впоследствие бе посочено официално, че няма данни за насилствена смърт и че митрополит Кирил се е удавил като се е гмуркал в морето, вероятно вследствие на студено подводно течение.
Това, което впечатли част от публиката, е фактът, че смъртта на митрополит Кирил учудващо точно съвпада с описаната в романа на Лора Лазар „Небеса от грях” смърт на нейния герой митрополит Теофил. Животоописанието на този герой на авторката навежда на мисълта, че събития от живота на митрополит Кирил са послужили като основа за изграждане на образа на митрополит Теофил в романа „Небеса от грях”.
Премиерата на романа „Небеса от грях” бе през м.септември миналата година. Тогава доц.Елка Дроснева – преподавател по история в СУ „Климент Охридски” заяви пред събралата се аудитория следното: „Ще има хора, които като изчетат тази книга, много ще я харесат. Ще се развълнуват, тя ще стигне до душите им. Ще има и хора, които като я прочетат, ще се разтревожат и ужасно няма да я харесат.” Това, което вероятно доц. Дроснева има предвид за „тревогата” и „нехаресването” на романа, е именно образът на митрополит Теофил. Героят на Лора Лазар е представен най-вече като човек, стремящ се към земни блага и облаги, а не като духовен пастир на народа, каквото следва да бъде неговото призвание. Обучен в миналото за сътрудник на Държавна сигурност в Москва и с бизнес дела в настоящото с представители на руската мафия за изграждане на ваканционно селище на Черноморието, образът на митрополит Теофил е представен като контрапункт на образа на Нюйоркския митрополит Леонтий с прототип дядо Андрей Велички, на когото е посветен романа на Лора Лазар. И все пак в експозето си при представяне на романа доц. Дроснева отбеляза: В романа няма нито 100% положителен герой, нито 100% отрицателен герой – така, както е в българската поговорка, която обожавам – „Човекът е и ангел, човекът е и дявол”. В романа има хора, които се стараят да се справят с живота, със ситуацията, и така може би се трупат тези небеса, небеса от грях. Човекът е една вселена и в романа на Лора има много вселени.”
Шокиращото съвпадение, което развълнува читателите на „Небеса от грях” тази седмица, се състои в това, че в края на романа митрополит Теофил е открит удавен край плаж в местността „Драката” край Варна. Краят на земния живот на героя на Лора Лазар е такъв, какъвто е и краят на живота на митрополит Кирил. И макар в романа смъртта на героя да е инсценирано удавяне, за разлика от официалната информация за смъртта на митрополит Кирил, всеки, който е чел романа „Небеса от грях”, ще продължава да разсъждава върху темата доколко е налице съвпадение между художествената измислица и реалността.
Обикновено изкуството следва живота. В този случай обаче е обратното. Лора Лазар не е пророк. Тя е историк, но историците имат способността да предугаждат бъдещето.
Авторката е категорична, че трагичната кончина на митрополит Кирил не следва да се използва за реклама на романа й „Небеса от грях”. За нея е важно читателите й да оценят разказаната история и посланието на романа. А то е просто: „Нека бъдем по-добри!”.